Co robimy w ogrodzie w lutym? 

Luty to najkrótszy miesiąc w naszym kalendarzu, a pogoda może być bardzo zróżnicowana. Jednak jedno jest pewne – dni stają się coraz dłuższe i wiosna tuż-tuż! Wielu z nas nie może już doczekać się kolorów wiosny w ogrodzie. Zatem możemy umilić sobie czas tego oczekiwania i podczas pogodnych dni poświęcić trochę czasu na prace ogrodnicze.

Mimo nieciekawej aury, luty może być pełen ogrodowych zadań. Wykonując odpowiednie prace ogrodowe i planując działania na przyszłość, możemy już w lutym zagwarantować naszemu ogrodowi udany start w nadchodzącym sezonie.

1. Lutowe prace w ogrodzie ozdobnym.

Sprawdzamy zimowe zabezpieczenia roślin.

Jeżeli luty jest śnieżny i mroźny, nadal musimy kontrolować zabezpieczenia roślin – jeśli zapowiadane są mrozy, warto sprawdzić okrycia roślin, które źle znoszą zimę. Pamiętajmy również o otrząsaniu z gałęzi zalegającego śniegu, gdyż podczas odwilży śnieg robi się ciężki i może je uszkodzić. Nie zapominajmy również o zagrożeniu suszą fizjologiczną – pilnujmy, by gatunki zimozielone i iglaki były podlewane.

Sprawdzamy stan zdrowotności rośli.

Niekiedy po śnieżnej zimie iglaki, zwłaszcza te płożące, atakuje brunatna pleśń śniegowa. Warto więc po odwilży przyjrzeć się naszym roślinom i w razie czego usunąć chore pędy, a roślinę opryskać preparatem grzybobójczym – robimy to w cieplejszy i suchy dzień.

Zimowe okrycie roślin.
Fot.: W lutym sprawdźmy stan okrycia roślin.

Zimowe podlewanie roślin.

W lutym, tak samo jak w styczniu, podlewamy rośliny zimozielone (takich jak bukszpany, laurowiśnie, mahonie, różaneczniki, pierisy, ostrokrzewy, trzmieliny, cyprysiki czy jodły). Zwracamy szczególną uwagę na rośliny zimujące w donicach. Jest to ważne dlatego, że rośliny te tracą wodę przez swoje igły i liście. Pod koniec lutego możesz zacząć podlewać rośliny nieco bardziej  obficie, szczególnie te zimujące w donicach na balkonach czy tarasach.

Pierwsze nawożenie roślin.

Po ustaniu mrozów i rozmarznięciu gleby, z reguły pod koniec lutego, można już zasilić rośliny iglaste nawozem wieloskładnikowym, co pozwoli im na szybszą regenerację po zimie i bujny start w nowym sezonie.

Pierwsze porządki.

Pod koniec miesiąca, jeśli temperatura utrzymuje się powyżej zera, możemy zacząć wiosenne porządki. Oczyszczamy rabaty z suchych części nadziemnych bylin, uważając by nie uszkodzić wychodzących już kiełków wiosennych kwiatów, jeśli takie mamy zasadzone. Zaczyna się także już czas na ścinanie traw ozdobnych – te ścinamy krótko, kilka centymetrów nad ziemią.

Zimowe cięcie roślin.

Jeśli nie wykonaliśmy cięcia korygującego krzewów ozdobnych przed zimą, luty jest również dobrym czasem na przycinanie drzew i krzewów ozdobnych kwitnących latem i jesienią, takich jak: glicynia, powojnik, jaśminowiec, krzewuszka, hortensja. Można także wykonać cięcie formujące żywopłoty. Cięcie wykonujemy, gdy nie występują mrozy. Nie przycinamy krzewów kwitnących wiosną!

Pierwsze porządki w ogrodzie.
Fot.: Pierwsze porządki w ogrodzie.

Przegląd bulw i cebul.

Luty to także dobry czas na przegląd bulw kwiatów ozdobnych, które zostały wykopane jesienią. Należy usunąć chore, zgniłe cebule, a resztę można zabezpieczyć preparatem antygrzybicznym. Dobrym pomysłem jest również posadzenie cebul i bulw w doniczkach, by ładnie się rozrosły i wiosną czy latem szybciej zakwitły, lecz nie jest to konieczne. Wówczas takie donice przechowuje się w pomieszczeniu o temperaturze ok. 15 stopni.

2. Luty w sadzie.

W sadzie przede wszystkim sprawdzamy stan bielonych pni drzew – zdarza się, że po deszczach wapno zostaje zmyte i warto powtórzyć zabieg bielenia. Usuwamy również zaschnięte owoce (tzw. mumie), które znajdują się jeszcze na roślinach, gdyż jest to siedlisko patogenów chorobotwórczych.

Zimowe cięcie drzew owocowych.

Jeśli chodzi o przycinanie drzew i krzewów owocowych, to w lutym można przycinać jabłonie, grusze i śliwy oraz porzeczki czy agrest, a także krzewy jagodowe. Rany po cięciu warto posmarować ochronną maścią ogrodniczą. To powoli ostatnia szansa na przycięcie pędów malin owocujących jesienią, aby pobudzić nowe pędy do owocowania. Natomiast malinom owocującym latem można obciąć tylko końcówki pędów. 

Jeśli pogoda nam na to pozwoli, zabieg ten możemy wykonać już w styczniu. Zarówno ten, jak i inne zabiegi możemy wykonać w styczniu. Po pełną listę prac ogrodowych na styczeń odsyłamy do naszego artykułu na temat prac ogrodowych na styczeń.

Zimowe cięcie roślin owocowych
Fot.: Zimowe cięcie roślin owocowych

Sprawdzamy stan zdrowotności roślin.

Skontrolujmy również stan roślin – jeżeli zauważymy objawy chorób, bądź oznaki bytowania szkodników, możemy od razu zacząć działać. Chore pędy usuwamy i w miarę możliwości palimy. Należy tylko pamiętać, że jeśli robimy opryski chemiczne odpowiednio się do tego przygotujmy. Opryski roślin wykonujemy przy temperaturach powyżej 8 stopni Celsjusza!

3. Planowanie wiosennych prac ogrodowych.

Robimy przegląd narzędzi ogrodniczych.

Przygotowanie narzędzi ogrodniczych to kolejny ważny krok w lutym. Jeśli jeszcze tego nie zrobiliśmy, należy wyczyścić, naostrzyć i w razie nasmarować narzędzia, aby były gotowe do intensywnego użytku w nadchodzącym sezonie. Zapobiega to również korozji i przedłuża żywotność narzędzi.

Planowanie ogrodu i prac na nadchodzący sezon.

Oprócz prac fizycznych, luty to również doskonały czas na planowanie przyszłych działań w ogrodzie. Sporządzenie planów aranżacji, wybór roślin do posadzenia, zaplanowanie zmian w ogrodzie i ustalenie terminów prac pielęgnacyjnych to kluczowe elementy, które pomogą w efektywnym zarządzaniu ogrodem.

4. Dokarmianie ptaków w lutym.

Powoli kończy się okres dokarmiania ptaków, lecz dalej możemy dbać o naszych skrzydlatych przyjaciół! Warto rozejrzeć się za budkami lęgowymi i przemyśleć, gdzie możemy je umieścić w naszym ogrodzie. Budki takie wieszamy co najmniej 2 – 4 metry nad ziemią w zacisznym, mało uczęszczanym przez ludzi miejscu. A jeżeli już je mamy, to sprawdźmy ich stan.

Pamiętajmy, że gniazda z budek możemy usuwać od 16 października do końca lutego, dzięki czemu ominiemy okres lęgowy ptaków i tym samym nie zakłócimy ich spokoju. Oczyszczamy budki z zalegającej wyściółki, która może być siedliskiem wszelkiego rodzaju patogenów niebezpiecznych dla ich skrzydlatych mieszkańców.

Wnętrza budek czyścimy za pomocą zwykłej szczotki, a silniejsze zabrudzenia można umyć za pomocą wody z dodatkiem spirytusu. Pamiętajmy o założeniu odpowiedniej odzieży ochronnej. Ptaki to bardzo pożyteczne stworzenia, które są świetnym wsparciem w zwalczaniu ogrodowych szkodników – owadów, ślimaków, a nawet i gryzoni.

Czyszczenie budki dla ptaków
Fot.: Luty to idealny okres aby wyczyścić budki lęgowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *