Kwiaty wiosenne – najpopularniejsze rośliny kwitnące wiosną
Gdy przez szare niebo wreszcie przebijają się promienie słońca, a z ziemi znika śnieżny puch, przyroda zaczyna budzić się do życia. Pierwszym zwiastunem wiosny w ogrodzie są wcześnie kwitnące rośliny. To one już w marcu i kwietniu ożywiają ogrodowy pejzaż i wnoszą do otoczenia radosny powiew wiosny. Przedstawiamy najpiękniejsze rośliny kwitnące wiosną.
Jakie byliny kwitną wiosną?
Byliny kwitnące wczesną wiosną to doskonała dekoracja sezonowych i całorocznych rabat oraz niezastąpiony element nastrojowych kompozycji w pojemnikach. Jakie wiosenne kwiaty ogrodowe warto mieć w swoim ogrodzie?
Aster alpejski
Olśniewającą ozdobą wiosennej rabaty może być aster alpejski. Pojawiające się już w kwietniu kwiaty zebrane są w efektowne koszyczki. Bylina najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych. Potrzebuje gleby przepuszczalnej, o umiarkowanej wilgotności i lekko zasadowym lub obojętnym odczynie. Aster alpejski pasuje do ogrodów w stylu naturalistycznym i rustykalnym. Można wykorzystać go do tworzenia wiosennych kompozycji w pojemnikach lub dekoracji skalniaka.
Barwinek pospolity
Marzy nam się malowniczy wiosenny kobierzec? Mamy problem z zagospodarowaniem wolnej przestrzeni pod koronami drzew? W naszym ogrodzie nie powinno zabraknąć barwinka pospolitego. Jego drobne (2,5 cm) niebieskie lub fioletowe kwiaty już w kwietniu ubarwią nasz ogród. Barwinek pospolity jest typową rośliną okrywową, o płożącym pokroju. Jako jeden z nielicznych gatunków dobrze rośnie w cieniu i nie ma szczególnych wymagań dotyczących podłoża. Dodatkowym walorem rośliny są ciemnozielone, eliptyczne liście o charakterystycznym połysku.
Fiołek wonny
Już w marcu czaruje fioletowymi kwiatami, roztaczając wokół siebie wspaniałą woń. Fiołek wonny należy do najwcześniej kwitnących roślin miododajnych. Świetnie pasuje do ogrodów w stylu naturalistycznym. Posadzony w pojemnikach może być wiosenną dekoracją balkonu lub tarasu. Fiołek wonny dobrze czuje się w półcieniu, dlatego można sadzić go pod drzewami. Pięknie wygląda na trawniku w postaci wyspy kwiatowej. Najlepiej rośnie na lekkiej ziemi, o umiarkowanej wilgotności.
Floks szydlasty
W ubarwieniu ogródka skalnego w porze wiosennego przebudzenia pomoże floks szydlasty. Ta niewielka bylina (10 cm), o silnie rozgałęziających, pokładających się pędach tworzy gęste, zwarte kobierce. Drobne, promieniste kwiaty zdobią roślinę od kwietnia do maja. Floks szydlasty jest odporny na wysychanie, dobrze radzi sobie na piaszczystej ziemi. Wymaga słonecznego stanowiska. Warto wykorzystać go do obsadzania skarp lub murków oporowych i tworzenia obrzeży rabat. Świetnie sprawdzi się w wiosennych kompozycjach z innymi niewielkimi bylinami kwitnącymi wczesną wiosną. Jego wiosenne kwiaty, tworzące kwietne kobierce, z daleka będą zachwycać kolorami w czasie wczesnowiosennej szarości.
Gęsiówka Suendermanna
Gęsiówka Suendermanna to niewielka (5-10 cm) bylina o poduszkowatym pokroju. Jej śnieżnobiałe, drobne kwiaty pojawiają się już w kwietniu. Ciemnozielone liście tworzą kontrast dla kwiatów, sprawiając, że roślina silnie przykuwa uwagę. Gęsiówka Suendermanna jest rośliną łatwą w uprawie. Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych, na przepuszczalnej, piaszczystej glebie, o odczynie zasadowym. Może być stosowana jako roślina okrywowa, wypełniająca puste przestrzenie w ogrodzie. Sprawdzi się również w ogrodach skalnych. Posadzona w pojemnikach lub reprezentacyjnych zakątkach ogrodu będzie zwiastunem wiosennej delikatności.
Głodek mrzygłód
Intensywnie żółte kwiaty pojawiające się wśród skał to jeden z pierwszych zwiastunów wiosny w górach. Wiosenny pejzaż ogrodów skalnych rozświetla kwitnący na przełomie marca i kwietnia głodek mrzygłód. Ta niepozorna bylina może doskonale wzbogacić wygląd skalniaka lub uzupełnić wiosenne kompozycje w pojemnikach. Głodek mrzygłód najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych i ciepłych, na piaszczystej i suchej ziemi.
Miodunka
Dekoracyjne, plamiste liście i różnokolorowe kwiaty pojawiające się już w kwietniu czynią z miodunki idealną rośliną do wiosennych kompozycji. Miodunka wydziela dużo nektaru, dlatego jest rośliną przyjazną dla owadów. W ogrodach jest wiosenną byliną o wszechstronnym zastosowaniu. Nadaje się na rabaty i obwódki. Może być stosowana jako roślina okrywowa do wypełniania przestrzeni pod drzewami. Jej wiosenne kwiaty nadadzą koloru zacienionym zakątkom naszego ogrodu. Ziele rośliny ma właściwości lecznicze. Miodunka dobrze radzi sobie na stanowiskach półcienistych i cienistych. Wymaga jednak żyznej, próchnicznej, przepuszczalnej i wilgotnej ziemi.
Sasanka zwyczajna
Sasanka zwyczajna, rozkwitająca już w marcu, to nieodzowny zwiastun wiosny. Za sprawą efektownych, zwisających kwiatów doskonale nadaje się do tworzenia dekoracyjnych sezonowych kompozycji na rabatach, w pojemnikach i w ogródkach skalnych. Dzięki ozdobnym kwiatostanom sasanka zachowuje piękny wygląd także po przekwitnięciu. Bylina preferuje gleby lekkie, piaszczyste, o odczynie zasadowym i stanowiska słoneczne, silnie oświetlone. Po kilku latach od posadzenia wymaga odmłodzenia i przesadzenia na nowe miejsce.
Skalnica Arendsa
Pośród szarych skał już pod koniec kwietniu przebijają się jaskrawoczerwone poduszki skalnicy. Drobne kwiaty rosną gęsto na krótkich łodyżkach. Skalnica Arendsa polecana jest na stanowiska częściowo zacienione. Może być sadzona w pojemnikach, na murkach oporowych, skalniakach czy w okolicach zbiorników wodnych. Bylina do prawidłowego rozwoju potrzebuje wilgotnej, próchnicznej ziemi.
Pierwiosnek różowy
Pierwiosnki należą do najpopularniejszych wiosennych kwiatów. Pierwiosnek różowy wyróżnia się jaskrawymi kwiatami, które ożywiają ogród już w marcu i kwietniu. Warto posadzić go na rabatach, przy ścieżkach lub w pojemnikach razem z wiosennymi roślinami cebulowymi. Popularna wiosenna bylina dobrze czuje się na wilgotnym podłożu, w miejscach cienistych i półcienistych, dlatego może być wyjątkową ozdobą okolic zbiorników wodnych. Na zimę należy zabezpieczyć ją przed silnymi mrozami.
Jakie krzewy kwitną wczesną wiosną?
Jakie krzewy kwitną wczesną wiosną?
Obsypane kwiatami krzewy kwitnące wiosną stworzą malownicze wiosenne pejzaże. Po przekwitnięciu wciąż zdobią ogród zielonymi liśćmi i barwnymi owocami. Wiele gatunków można wykorzystać na żywopłoty lub do wiosennych kompozycji z bylinami. Oto najpiękniejsze wiosenne krzewy liściaste.
Forsycja pośrednia
Kwitnąca na żółto forsycja pośrednia to jedna z najbardziej znanych wiosennych roślin. Jej efektowne 4-płatkowe kwiaty pojawiają się już w marcu, gdy próżno jeszcze wypatrywać zielonych liści u roślin. Forsycja pośrednia ma krzaczasty pokrój i osiąga wysokość 2-4 m. Prezentuje się pięknie zarówno sadzona jako soliter, jak i w większych grupach. Można tworzyć z niej żywopłoty. Forsycja dobrze rośnie niemal na każdej glebie. Dla obfitego kwitnienia potrzebuje sporej dawki słońca i okresowego nawożenia.
Leszczyna pospolita
Kwitnienie leszczyny zwiastuje koniec zimy i początek przedwiośnia. Jej silnie wydłużone, żółte, zwisające męskie kwiaty można często podziwiać już w lutym. Owoce leszczyny dojrzewające jesienią stanowią prawdziwy przysmak dla wiewiórek i wielu ptaków. Leszczyna nie jest rośliną wymagającą – dobrze radzi sobie na przeciętnym podłożu, w słońcu lub półcieniu. W ogrodach w stylu naturalistycznym można tworzyć z niej nieformowane, chroniące przed wiatrem, żywopłoty. Wygląda wspaniale również jako soliter.
Mahonia pospolita
Mahonia pospolita to bardzo popularny i niezawodny krzew kwitnący wiosną. Złocistożółte, przyjemnie pachnące, kwiaty zebrane w wiechowate kwiatostany rozpromieniają ogród już w kwietniu. Mahonia nie traci jednak swojego uroku po przekwitnięciu. Ponadto przez cały rok zdobią ją ciemnozielone, ząbkowane, błyszczące liście, a latem również granatowe owoce. Mahonia jest rośliną miododajną, wabiącą do ogrodu pszczoły. Jej owoce można wykorzystać na przetwory. Na dodatek chętnie spróbują ich nasi pierzaści goście. Mahonia pospolita to idealna roślina do cienia. Nade wszystko doskonale nadaje się na żywopłoty.
Pieris japoński
Pieris japoński to zimozielony, rozłożysty krzew, osiągający do 2 m wysokości. Już w kwietniu intryguje dzwonkowatymi kwiatami, zebranymi w długie, wierzchołkowe kwiatostany. Pieris japoński idealnie komponuje się z innymi roślinami z rodziny wrzosowatych. Ze względu na wczesny czas kwitnienia ubarwia wygląd wrzosowiska, gdy inne rośliny nie wyglądają jeszcze atrakcyjnie. Krzew ten wymaga przepuszczalnej, żyznej ziemi, o kwaśnym odczynie. Powinniśmy zapewnić mu słoneczne i osłonięte przed wiatrem stanowisko. Latem trzeba pamiętać o jego obfitym podlewaniu. Zimą warto natomiast zadbać o ochronę krzewu przed mrozami.
Pigwowiec japoński
Wiosenny pejzaż może znacząco ubarwić pigwowiec japoński. Wyjątkowym walorem tego kolczastego krzewu są liczne – pomarańczowoczerwone lub różowoczerwone – kwiaty pojawiające się już w marcu, jeszcze przed rozwojem liści. Krzew wygląda równie pięknie jesienią za sprawą żółtych owoców. Pigwowiec japoński nadaje się na nieformowane żywopłoty i bonsai. Jego owoce mogą stanowić przysmak dla ptaków lub surowiec na lecznicze nalewki. Krzew kwitnie najlepiej na stanowiskach słonecznych, osłoniętych od wiatru.
Jakie drzewa kwitną wczesną wiosną?
Jakie drzewa kwitną wczesną wiosną?
Drzewa liściaste cudownie dopełniają wiosenny krajobraz. Fantastycznie prezentują się jako przyciągające wzrok solitery. W dużych ogrodach, sadzone w grupach, pozwalają osiągać zachwycające efekty kolorystyczne. Jakie drzewa kwitnące wczesną wiosną warto posadzić w ogrodzie?
Magnolia
Magnolia to prawdziwa królowa wśród wiosennych roślin. Jej zjawiskowe, okazałe wiosenne kwiaty rozwijają się już w kwietniu, jeszcze przed pojawieniem się liści. Magnolia olśniewa swoim pięknem sadzona jako soliter. Osiąga wysokość 2-5 m. Można komponować ją z innymi wiosennym roślinami, np. forsycją. Magnolia preferują stanowiska półcieniste, osłonięte od wiatru. Wymaga żyznej, lekko kwaśnej ziemi. Młode rośliny należy chronić przed przemarznięciem. Magnolia źle znosi przesadzenia, dlatego należy dobrze przemyśleć wybór stanowiska dla niej.
Dereń jadalny
Dereń jadalny to wyjątkowe drzewo liściaste, które swoje niezwykłe walory prezentuje od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni. Już na przełomie marca i kwietnia, jeszcze przed rozwojem liści, pojawiają się żółte, wiosenne kwiaty. Wypełniają otoczenie przyjemną, słodkawą wonią. W sierpniu uwagę zwracają ciemnoczerwone owoce, które można wykorzystać do przygotowania smacznych przetworów lub zwabienia ptasich gości. Dereń jadalny wnosi mnóstwo koloru do ogrodu jesienią, gdy jego liście przebarwiają się na czerwono. Jest odporny na niekorzystne warunki środowiskowe i może rosnąć niemal na każdym stanowisku.
Dereń jadalny
Dostępny
16,90 zł – 26,90 złLeszczyna turecka
Oprócz krajowej leszczyny pospolitej wiosną w pełnej krasie prezentuje się także rosnąca w Europie Południowo-Wschodniej i Azji Mniejszej leszczyna turecka. Średniej wielkość drzewko (20 m), o rozłożystej koronie, już w marcu olśniewa żółtymi kwiatami. Leszczyna turecka polecana jest do dużych ogrodów i parków. Można ją sadzić przy ulicach, na słonecznych stanowiskach. Preferuje żyzne gleby, o obojętnym lub lekko zasadowym odczynie, ale może rosnąc również na standardowej ziemi ogrodowej.