Aktinidia (Actinidia)
Jest to rodzaj pnączy z rodziny aktinidiowatych pochodzący z Azji, gdzie rośnie zwykle w lasach i zaroślach. Roślina ta jest pnączem, a w Polsce najczęściej uprawianą odmianą jest aktinidia ostrolistna Issai ze względu na samopylność. Często nazywana mini-kiwi.
Aktinidia (Mini-kiwi) – co to za owoc, jakie ma właściwości, jak jeść?
Owoce są bardzo smaczne, smakiem przypominają dobrze wszystkim znane kiwi lecz są mniejsze i dużo słodsze. Najczęściej owoce mini-kiwi spożywane są na surowo. W przeciwieństwie do owocu kiwi, skórka owoców aktinidii jest cienka i gładka, zatem można jeść je razem ze skórką, która również jest źródłem witamin. Owoce zawierają ponad 20 niezbędnych składników odżywczych. Znajdziemy w nich karotenoidy, związki fenolowe, witaminy (m.in. witaminę C, A oraz E a także witaminy z grupy B). Trzeba jednak pamiętać, że skórka mini-kiwi zawiera peptydazę, która może wywoływać alergię u ludzi (najczęściej osoby te są uczulone również na papaję i ananasa).
Aktinidia – uprawa i pielęgnacja
Mini-kiwi wymaga stanowisk ciepłych i słonecznych. Najlepiej czuje się na glebach lekkich, żyznych, dobrze zdrenowanych, ale nie przesychających. Przede wszystkim należy roślinie zapewnić podporę – najlepiej ażurową, by aktinidia miała się o co owijać. Co kilka lat warto wykonać cięcie odmładzające. Należy również pamiętać, że wybierając odmianę dwupienną należy posadzić roślinę męską i żeńską. Przy większej ilości wystarczy jedna odmiana męska na 5 – 8 żeńskich. Pamiętając, że mogą być innych odmian, lecz muszą być tego samego gatunku.
Aktinidia – sadzonki, jak i kiedy sadzić
W naszym sklepie internetowym możecie Państwo kupić sadzonki w doniczkach P11. Rośliny uprawiane są w doniczkach, dzięki czemu można je sadzić przez cały sezon wegetacyjny, od wczesnej wiosny do późnej jesieni (III – XI). Najlepiej jednak sadzić w okresie wiosennym lub jesiennym. Zaleca się sadzić w rozstawie 2 m.