Pomóżmy zapylaczom!

20 maja: Światowy Dzień Pszczół

20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół, który jest świetną okazją, aby przypomnieć sobie o tych niezwykle ważnych stworzeniach, docenić je, a także zadbać o ich ochronę.

Pszczoły odgrywają kluczową rolę w naszym ekosystemie, a ich wartość dla polskiego rolnictwa przekracza 4 miliarda złotych rocznie, jak informuje Najwyższa Izba Kontroli.

Niestety, pszczelarze i naukowcy alarmują, że pszczelarstwo stoi obecnie w obliczu wielu zagrożeń, takich jak choroby, pasożyty, a przede wszystkim, spadek różnorodności roślin, co utrudnia pszczołom zdobycie pożywienia.

Pszczoły to nasi niezastąpieni zapylacze — bez nich wiele roślin nie byłoby w stanie wydać owoców i nasion, jako że aż 90% zapylaczy w Polsce to pszczoły miodne. Zniknięcie tych pasiastych owadów oznaczałoby nie tylko ubytki w naszych ogrodach, ale także znaczne ograniczenie dostępności ulubionych produktów spożywczych. Owoce, warzywa, a nawet kawa — wszystko to zawdzięczamy pracowitym pszczołom.

Ale nie wszystko jest stracone! Możemy wziąć sprawy w swoje ręce i wesprzeć przetrwanie pszczół. Jak to zrobić? Każdy z nas może wprowadzić kilka prostych zmian w swoim otoczeniu. Możemy stworzyć przyjazne dla pszczół miejsca na balkonie lub w ogrodzie, sadząc rośliny miododajne, które przyciągają je swoimi kolorami i zapachami. Dodatkowo warto wyposażyć balkon w owadzie poidełko. Możemy także ograniczyć używanie chemikaliów w ogrodzie, które mogą szkodzić pszczołom.

To także świetny moment, aby docenić lokalne produkty i wesprzeć pszczelarzy, którzy dbają o nasze pszczoły. Wybierając miód od lokalnych pszczelarzy, nie tylko wspieramy ich pracę, ale także cieszymy się smakiem autentycznego, zdrowego produktu. Co więcej, możemy oddać głos na inicjatywy wspierające pszczoły (jak np. miejskie pasieki) podczas wyborów samorządowych czy korzystając z budżetu partycypacyjnego. Dobrym pomysłem jest też wsparcie działań na rzecz ochrony zapylaczy w Polsce poprzez adopcję pszczół.

Każdy z nas może pomóc w ocaleniu pszczół, a to właśnie dzięki tym małym, lecz niesamowicie cennym stworzeniom, nasza planeta jest tak pięknie różnorodna i bogata. Dlatego w dniu 20 maja, zapraszamy do refleksji nad naszą wspólną odpowiedzialnością za ochronę otaczających nas ekosystemów i wszystkich ich mieszkańców. Róbmy to, co w naszej mocy, by podziękować pszczołom za ich pożyteczną pracę, chronić je i pielęgnować środowisko, w którym wszyscy razem żyjemy.

Wydajność miodowa roślin - tabela
Porady ogrodnicze

Wydajność miodowa roślin

Wydajność miodowa roślin oznacza ilość miodu, jaką można uzyskać z 1 ha uprawy określonego gatunku. Aby określić wydajność miodową danej rośliny, trzeba określić: Ilość cukrów wydzielaną przez jeden kwiat w ciągu doby. Liczbę dni kwitnienia danego kwiatu. Liczbę kwiatów na 1 ha. Według najnowszej metodyki badanie wydajności miodowej roślin ustala się na podstawie ilości cukrów wydzielanych przez jeden kwiat w ciągu całego jego życia i liczbę kwiatów na 1 ha. Ponadto obliczanie wydajności miodowej roślin jest...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *