Żurawina wielkoowocowa, borówka wielkożurawinowa

Vaccinium macrocarpon Aiton

Żurawina wielkoowocowa (Vaccinium macrocarpa) należy do rodziny wrzosowatych. Jest płożącą krzewinką, która tworzy pędy o długości 8 – 12 cm. Z tych pędów wyrastają pionowe liczne pędy owocowe. W okresie wegetacji pędy rozłogowe mogą osiągać nawet długość do 1,8 m, ukorzeniają się one na całej długości. Z tych pędów wyrastają nowe pędy owoconośne. Liście są zimozielone, skórzaste, błyszczące, niewielkie. Zimą nieco brązowieją.

Owoce żurawiny są przede wszystkim bogatym źródłem witamin C i A oraz witamin z grupy B. Zawierają też cukry (glukozę i fruktozę), pektyny, garbniki i antocyjany. Ponadto są źródłem składników mineralnych takich, jak: potas, wapń, fosfor, magnez i jod.

W naszym sklepie oferujemy sadzonki różnych odmian żurawiny wielkoowocowej w przystępnej cenie.

Żurawina należy do roślin długowiecznych. Ojczyzną tej cenionej krzewinki jest Ameryka Północna, gdzie występuje kilka jej dziko rosnących gatunków. Jej walory smakowe i zdrowotne docenili już Indianie. Rośnie ona przede wszystkim na wilgotnej glebie w pobliżu piaszczystych wydm, z których wiatr nanosi na rośliny piasek. W Polsce w stanie naturalnym występują dwa gatunki żurawiny – żurawina błotna (Vaccinium oxycoccus) i żurawina drobnolistna (Vaccinium microcarpon) (czytaj dalej…)

Wyświetlanie wszystkich wyników: 6

Pokaż kategorie