Porady ogrodnicze, Rośliny owocowe

Jagoda kamczacka w Twoim ogrodzie. Uprawa, pielęgnacja, odmiany.

jagoda kamczacka jugana

Jagoda kamczacka, czyli suchodrzew jadalny cieszy się w ostatnich latach dużym zainteresowaniem wśród działkowców i plantatorów ze względu na owoce. Jak sama nazwa sugeruje suchodrzew kamczacki rośnie w stanie naturalnym na Syberii w wilgotnych górskich lasach i na łąkach. Pierwsze plantacje tej cennej rośliny powstały w I poł. XX wieku w europejskiej części Rosji i na Białorusi. Jagoda kamczacka to jedna z najmłodszych roślin sadowniczych, zaś odmiany uprawne pochodzą od dwóch odmian botanicznych – suchodrzewu sinego i suchodrzewu kamczackiego. Prace naukowe nad wyodrębnieniem odmian uprawnych rozpoczęto w 1950 roku w Rosji i Kanadzie.

Ten wieloletni krzew liściasty o kulistym kształcie i obfitym ulistnieniu, a zwłaszcza o życiodajnych wręcz, ciemnych owocach występuje obecnie w ok. 30 odmianach. Różnią się one tempem wzrostu, wielkością i kształtem liści oraz owoców, a przede wszystkim ich porą dojrzewania, które początkowo zielone, w miarę dojrzewania stają się fioletowo granatowe pokryte delikatnym woskowym nalotem o długości 1,5 – 2,5 cm.

Walory zdrowotne owoców jagody kamczackiej

Uprawa jagody kamczackiej staje się coraz bardziej popularna ze względu na walory owoców, które są nie tylko smaczne, ale przede wszystkim cenne ze względu na ich właściwości zdrowotne. Naukowcy stwierdzili, że to właśnie owoce jagody kamczackiej biją na głowę wszystkie inne gatunki jagodowe, a więc borówkę amerykańską, czarną porzeczkę, maliny czy truskawki.

Przede wszystkim zawiera bogactwo antyoksydantów, które chronią przed cukrzycą i chorobami układu krążenia oraz zmniejszają ryzyko zawału serca. Ponadto zawierają całą gamę związków fenolowych takich, jak: antocyjany, flowanoidy i kwasy fenolowe, zapobiegające wielu chorobom, których podłożem jest długotrwały stres.

Jagoda kamczacka Czelabinka

Owoce mogą być pomocne przy obniżaniu ciśnienia tętniczego, mogą być także dobrym wsparciem w walce z nowotworami. Są również cennym źródłem witaminy C (jak czarna porzeczka czy kiwi) oraz witamin z grupy B. Zawierają także magnez, wapń, fosfor i potas. Dzięki temu mają właściwości antybakteryjne i antywirusowe. Są świetnym środkiem przy przeziębieniach, grypie czy infekcjach górnych dróg oddechowych. Spowalniają również rozwój jaskry i pomagają w leczeniu chorób skóry, zwłaszcza liszaja płaskiego. Dzięki swym leczniczym właściwościom owoce jagody kamczackiej opóźniają starzenie się skóry, dlatego też nazywa się je „owocami wiecznej młodości”.

Sadzenie, uprawa i pielęgnacja

jagoda kamczacka sinoglaska

Zaletą jagody kamczackiej jest także łatwość jej uprawy. Jest to roślina niezwykle wytrzymała na niskie temperatury i długowieczna. Znosi ona mrozy nawet do – 45 stopni Celsjusza, ale nie szkodzą jej okresy ociepleń, którymi charakteryzuje się zima w Polsce, ani zbyt duże wahania temperatur. Kwiaty znoszą przymrozki do – 8 stopni Celsjusza.

Roślina ma także małe wymagania glebowe, choć najlepsze efekty daje na glebach żyznych, przepuszczalnych o odczynie lekko kwaśnym o pH 5,5 – 6, dostatecznie wilgotnych, ale nie podmokłych. Wymaga jednak stanowiska słonecznego.

Sadzenie krok po kroku.

  1. Przed posadzeniem kopiemy dołek na głębokość ok. 40 cm, jeżeli gleba nie jest dość żyzna, uzdatniamy ją kompostem, obornikiem lub torfem o odpowiednim odczynie pH.
  2. Umieszczamy sadzonkę w dołku. Wkładamy na taką głębokość, aby górna warstwa bryły korzeniowej została posadzona na równi z poziomem gruntu.
  3. Po zasypaniu prostujemy sadzonkę, ubijamy lekko ziemię i obficie podlewamy.
  4. Sadzimy w rozstawie co 1 m i pamiętajmy aby posadzić dwie różne odmiany, kwitnące w tym samym czasie. Jest to niezbędne aby by rośliny wzajemnie się zapyliły i wydały obfity plon.

W czasie kwitnienia i dojrzewania owoców należy je obficie podlewać. Do końca czerwca można krzewy zasilić nawozem wieloskładnikowym. Sadzić jesienią lub wczesną wiosną. Po 4 – 5 latach należy wykonać cięcie korygujące, gdyż wtedy roślina stanie się s silniejsza i bardziej plenna. Cięcie wykonać najlepiej późną jesienią po zbiorze owoców.

Odmiany jagody kamczackiej

Przy zakupie sadzonek należy pamiętać o tym, że jagoda kamczacka jest gatunkiem obcopylnym, dlatego należy posadzić obok siebie przynajmniej dwie odmiany, które kwitną w tym samym czasie, aby mogły się nawzajem zapylać.

Ażeby móc cieszyć się owocami jagody kamczackiej jak najdłużej, zapoznamy Państwa z właściwościami najpopularniejszych odmian, dostępnych także w naszej szkółce. Charakterystyczne cechy poszczególnych odmian pozostały przedstawione wg terminu dojrzewania owoców – od najwcześniejszych do najpóźniejszych.

1. Odmiany wczesne (owocują w 2 połowie maja):

CZELABINKA to odmiana rosyjska o średnim wzroście. Owoce o gruszkowatym kształcie są lekko kwaśne i ważą ok. 0,7 g. Z jednego kilkuletniego krzewu można zebrać ok. 2,5 kg owoców.

ZOJKA to odmiana polska dość wolno rosnąca (ok. 1,5 cm). Owoce w kształcie kulisto-owalnym ważą ok. 1 g, słodkie. Z jednego krzewu zbiera się ok. 3,5 kg owoców.

2. Odmiany średnio wczesne (owocują na przełomie maja i czerwca):

ATUT to odmiana polska dorastająca do 1,5 m wysokości. Cechuje ją duża plenność, owoce są spore, bo osiągają wagę 1,4 g. Z jednego krzewu można zebrać ok. 4 kg owoców.

AURORA to odmiana kanadyjska dość silnie rosnąca, gdyż osiąga wysokość ok. 1,8 m i szerokość 1,2 m. Ma duże owoce o wadze 1,9 g, słodkie. Z jednego krzewu można zebrać ok. 5 kg owoców.

WOJTEK to odmiana polska. Jest to kulisty, mocno rozgałęziony krzew osiągający 1,6 m wysokości i nawet do 2 m średnicy. Owoc waży ok. 1 g, jest słodko-kwaśny, aromatyczny, soczysty. Z jednego krzewu można zebrać ok. 3 kg owoców.

3. Odmiany średnio późne (owoce dojrzewają w 1 połowie czerwca):

SINOGŁASKA to odmiana rosyjska, średnio rosnącą. Osiąga wysokość ok. 1,5 m. Owoce ważą ok. 0,8 g, ale ze względu na dużą plenność z dorosłego krzewu można zebrać do 7 kg owoców.

4. Odmiany późne (owoce dojrzewają w 2 połowie czerwca i później):

BOREAL BLIZZARD to odmiana kanadyjska, owocuje najpóźniej, bo dopiero pod koniec lipca. Cechuje ją silny wzrost – do 2 m. Ma duże owalne owoce, słodkie, o wadze ok. 2 g, a z jednego krzewu można zebrać ok. 4 kg owoców.

HONEY BEE to odmiana kanadyjska, dorasta do 1,5 m i osiąga szerokość 1,2 m. Owoce mają kształt cylindryczny, są kwaskowate o wadze ok. 1,9 g. Średni plon kształtuje się w granicach 4 kg. Dojrzewa w II połowie czerwca.

INDIGO GEM to odmiana kanadyjska, osiąga wzrost ok. 1,5 m i szerokość 1,2 m. Owalne owoce ważą ok. 1,3 g. Są słodkie, a z jednego krzewu plon sięga 4 kg. Dojrzewa w II połowie czerwca.

JUGANA to odmiana rosyjska, rozłożysta, gdyż osiąga wysokość do ok. 1,5 m, zaś szerokość może wynieść 1,9 m. Słodkie owoce w kształcie dzbanka ważą ok. 1,4 g, średni plon w krzewu dochodzi do 3,5 kg. Dojrzewa w II połowie czerwca.

VOSTORG to odmiana rosyjska. Wzrasta do 1,8 m i osiąga średnicę również ok. 1,8 m. Słodkie owoce są wydłużone, o niebieskawofioletowym kolorze i ważą ok. 1,6 g. Średni plon z krzewu to ok. 2,5 kg. Dojrzewa w II połowie czerwca.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *